اخبار معاونت

مردم با تمامی مشکلات، به حفظ گونه های زیستی حساس هستند/ ایجاد ساختارهای قانونی حفاظت متناسب با شرایط روز

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست:

مردم با تمامی مشکلات، به حفظ گونه های زیستی حساس هستند/ ایجاد ساختارهای قانونی حفاظت متناسب با شرایط روز

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: وقتی خبری درباره رویت یوز و توله هایش منتشر می شود، گویی آرامشی در بین عده ای زیادی از مردم ایجاد می شود و به نظر می رسد، مردم در کنار همه تنگناهای زندگی شان، نسبت به حفظ سرمایه های زیستی کشور حساسیت زیادی پیدا کرده اند.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، نخستین جلسه گفتگوی صمیمانه معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با رییس «ستاد ملی روایت پیشرفت» در سالن اجتماعات معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی برگزار شد.
حسن اکبری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه با تاکید بر این که در تبیین اقدام های سازمان حفاظت محیط زیست نیازمند توجه ویژه هستیم، اظهار کرد: تقریباً در کل بدنه سازمان این مساله وجود دارد و ما تاکنون نتوانستیم ظرفیت های سازمان را به خوبی معرفی کنیم.

وی با بیان این که در ساختمان معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، یک مجموعه ارزشمند حاصل سال ها کار و تلاش کارشناسان وجود دارد، افزود: غنی ترین موزه ذخائر ژنی کشور شامل هرباریوم، نمونه های تاکسیدرمی جانوری و گیاهی، مجموعه های فسیل، سنگ و کانی، بی مهرگان و بانک ژن نمونه های جانوری که جمع آوری برخی از گونه های آن به 130 سال پیش بر می گردد، در این سازمان وجود دارد.

اکبری ادامه داد: در دنیا مخربین اصلی محیط زیست معمولاٌ پروژه های سنگین مربوط به دستگاه های اجرایی هستند و مردم در مقایسه با این دست پروژه ها، اثرات مخرب زیادی ندارند.
وی به نقش مهم آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ حفظ محیط‌زیست در مدارس اشاره کرد و گفت: برای حفظ سرمایه محیط زیست،  آموزش و پرورش باید پای کار بیاید. وقتی بنیان فرهنگی انسان ها در طول سالیان متمادی شکل می گیرد تغییر آن سخت می شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی در بخشی از سخنان خود به سایر اقدام های سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت و گفت: در دو سال اخیر، کارهای مناسبی انجام شده و تاکنون دولت پای مسائل محیط زیست خوب ایستاده است .  
وی افزود : اگر مقامات مسئول از زیستگاه های بکر و سرمایه های ارزشمند طبیعت ایران که سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از  آن حدود 150 شهید و بیش از 300 جانباز تقدیم کرده است، بازدیدی داشتند، حمایت های بیشتری از سوی ایشان صورت می گرفت.

 اکبری با بیان این که از زمان تصویب قانون شکار و صید در سال 1346 تاکنون، هیچ قانونی در زمینه حیات وحش تدوین نشده است، افزود: برای نخستین بار، پس از گذشت نیم قرن به تغییر ساختارهای قانونی متناسب با شرایط روز،  یعنی استفاده از «مشارکت مردم در حفاظت محیط زیست» پرداختیم. محیط زیست را کسانی بهتر می توانند حفظ کنند که بهره بردار آنند و به همین منظور در سال جاری چندین تفاهم نامه برای حفظ گونه های مختلف جانوری با رویکرد «حفاظت مشارکتی» امضا شد.
وی مقابله با قاچاق حیات وحش را از دیگر فعالیت های این معاونت اشاره کرد و ادامه داد: اقدام های موثری هم برای حفاظت از گونه های در خطر انقراض از جمله یوزپلنگ، میش مرغ و گوزن زرد ایرانی که جمعیت آنها از دهه 30 رو به کاهش رفته ، انجام شده است.

اکبری با تاکید بر این که ضرورت دارد در حوزه ترویج حفاظت از محیط زیست و روایت گری از اقدام های انجام شده فعالیت بیشتری داشته باشیم، گفت: حفظ داشته های زیستی کشور برای بخش زیادی از مردم مهم است. وقتی خبری درباره رویت یوز و توله هایش  منتشر می شود، گویی آرامشی در بین عده ای زیادی از مردم ایجاد می شود و به نظر می رسد، مردم در کنار همه تنگناهای زندگی شان، نسبت به حفظ سرمایه های زیستی کشور حساسیت زیادی پیدا کرده اند.
وی با تاکید بر این که باید بتوانیم به مردم اطمینان دهیم که برای حفظ گونه های در خطر انقراض با افق دید بهتر مناسبت ترین اقدامات انجام شده است، گفت: حدود 72 مرکز نگهداری، باغ وحش و باغ پرندگان در کشور فعال است که برای نخستین بار رتبه بندی آن ها در این دولت پیگیری شده و گام های بسیار مناسبی برای استانداردسازی باغ وحش ها برداشته شده است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی ابلاغ دستورالعمل استفاده از ظرفیت «طبیعت گردی مناطق حفاظت شده» را که درآینده می تواند بسیار تاثیرگذار باشد، از دیگر اقدامات مهم این معاونت دانست.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام تقدیری رییس «ستاد ملی روایت پیشرفت» اظهار داشت: «ستاد ملی روایت پیشرفت» نهاد ریاست جمهوری یکی از ستادهای مهم دولت سیزدهم محسوب می شود.
هر دولتی گفتمانی برای خودش دارد. این دولت نیز روایت پیشرفت را انتخاب کرد و در سال گذشته سندی با عنوان «روایت پیشرفت» توسط رییس جمهور به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

وی افزود: پس از مشخص شدن وظایف دستگاه ها در سند مزبور مشخص شده که یکی از اسناد ناظر به وظایف دستگاه ها است، ستاد شکل گرفت و به دنبال آن با توجه به دغدغه های رییس جمهور، کارگروه های فرهنگی و اجتماعی هیئت دولت تشکیل و عرصه «روایت پیشرفت» پر رنگ تر شد.

تقدیری ادامه داد: جنس روایت با خبر متفاوت است. روایت جریان سازی و حکمرانی می کند.  غربی ها در عرصه روایت خیلی جدی فعالیت می کنند. سازمان حفاظت محیط زیست هم با این همه فعالیت های متنوع، نیاز به روایتگری دارد.
رییس ستاد «ملی روایت پیشرفت» با توضیح این که «روایت پیشرفت» با «روایت دستاوردها» متفاوت است، ادامه داد: در «روایت پیشرفت» با توجه به محدودیت ها، اتفاق خارق العاده ای می افتد. محیط زیست روایت می خواهد. صِرف پرداختن به اتفاقات محیط زیست در قالب خبر کافی نیست. برای حفظ محیط زیست افرادبسیاری از جان گذشته اند و به شهادت رسیده اند که فقط در خبر به آن ها پرداخته شده است اما روایت مقاومت هایی که در پس این شهادت ها وجود داشته می توانست یک تولید رسانه ای داشته باشد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر