اخبار معاونت

ثبت اولین ذخیره‌گاه‌ زیست‌کره کوهستانی ایران همزمان با روز  جهانی کوهستان

ثبت اولین ذخیره‌گاه‌ زیست‌کره کوهستانی ایران همزمان با روز جهانی کوهستان

همزمان با روز جهانی کوهستان با شعار «احیای اکوسیستم‌های کوهستانی»، ذخیره گاه زیستکره تنگ صیاد- سبزکوه به شبکه جهانی ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره کوهستانی پیوست.
به‌گزارش اداره روابط‌عمومی و امور رسانه حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال‌وبختیاری، سعید یوسف‌پور مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان عنوان کرد: با پیگیری‌های حفاظت محیط‌زیست استان در تاریخ 20/09/1402، مقارن با روز جهانی  کوهستان اندوختگاه زیست‌کره تنگ صیاد- سبزکوه به‌عنوان اولین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران به شبکه جهانی ذخیره‌گاه های زیست‌کره کوهستانی (WNMBR) پیوست.
وی اظهار داشت: از زمان ایجاد برنامه MAB یونسکو (برنامه انسان و زیست‌کره که توسط یونسکو در سال ۱۹۷۱ بنیانگذاری شده است) که هدف آن نزدیک کردن همکاری‌های مدیریت، پژوهش و آموزش در جهت حفظ اکوسیستم و استفاده از منابع طبیعی در جهت توسعه پایدار در ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره است تا به امروز در ایران 13 ذخیره گاه زیست کره ثبت شده است که یکی از آنها ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد- سبزکوه در استان چهارمحال و بختیاری است.
یوسف‌پور افزود: یکی از اهداف اصلی این برنامه تحقیقات در مورد کوه‌ها می‌باشد و همچنین منحصربه‌فرد بودن اکوسیستم‌های کوهستانی و خدمات اکوسیستمی محور این مطالعات است.
این مقام مسئول تصریح کرد: در سال 2021 برنامه MAB یونسکو شبکه جهانی ذخیره‌گاه های زیست‌کره کوهستانی (WNMBR)World Network of Mountain Biosphere Reservrs) را راه‌اندازی کرد. شبکه جهانی ذخایر زیست‌کره کوهستانی با هدف ارائه پشتیبانی مداوم ذخیره‌گاه زیست‌کره از طریق تحقیقات، مشارکت‌های استراتژیک و تبادل تجربیات به توسعه پایدار، توافق‌نامه‌های اقلیمی و تنوع زیستی کمک می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران نیز  امسال در روز جهانی کوهستان با ثبت تنگ صیاد- سبزکوه به عنوان اولین ذخیره گاه زیست کره کوهستانی ایران به این شبکه جهانی پیوست.

عكس های مرتبط :

نسخه قابل چاپ
بيشتر