اخبار معاونت

مشارکت مردم حلقه مفقوده حفاظت ازمحیط زیست کشور است

مشارکت مردم حلقه مفقوده حفاظت ازمحیط زیست کشور است

غلامرضا ابدالی مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان محیط زیست، ایجاد سایت‌های تکثیر برای گونه‌های در خطر انقراض نظیر پلنگ ایرانی را جزو برنامه‌های اصلی سازمان حفاظت محیط زیست برشمرد و گفت: اصلی‌ترین وظیفه سازمان، حفاطت از گونه‌ها در دل زیستگاه اصلی است.

به گزارشروابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان ارومیه، غلامرضا ابدالی صبح امروز در اجلاس سراسری دبیران استانی شبکه ملی محیط زیست که در ارومیه برگزارشد، اظهار داشت: باید به سمت مردمی شدن و حضور مرددمی حرکت کنیم چرا که تنها  با اقدام دولتی نمی‌توان راه به جایی برد. همه در قبال محیط زیست مسئولیت داریم و در این راه مؤثر هستیم. امروز و با توجه به شرایط حاکم بر جامعه جهانی، محیط زیست بیش از هر زمان دیگر نیاز به نوآوری دارد و این وظیفه و رسالت عموم مردم را سنگین‌تر کرده است.

وی عنوان کرد: 70 دستورالعمل جدید در حوزه محیط زیست تدوین شده که می‌تواند برای آینده این حوزه موثر باشد. همچنین بروزرسانی قانون شکار و صید جانداران نیز برای آینده محیط زیست لازم بود که این اقدام هم انجام شده است. در سازمان محیط زیست اتاق فکری برای خدمات‌رسانی بهتر تشکیل دادیم که تشکیل و فعال‌سازی کمیته تخصصی پلنگ و میش مرغ از جمله نتایج این اتاق فکر بوده است.

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان محیط زیست، خاطرنشان کرد: محیط زیست برای حضور سمن‌های تخصصی و بخش خصوصی آماده همکاری است. امروز شاهدیم که تعداد میش مرغ در بوکان به 24 قطعه رسیده و این بحران است و نیازمند ایجاد سایت تکثیر است. در دولت سیزدهم برای اولین بار چهارگونه  به طبیعت، معرفی مجدد شد که این امر افتخار بزرگی برای جامعه محیط زیست است و باید قدردان این اقدامات باشیم، البته باید با همکاری بخش خصوصی و مردم نسبت به حفاظت از گونه‌های مختلف جانوری اقدام جدی و اساسی داشته باشیم.

ابدالی ابراز داشت: تاکنون 150 شهید تقدیم عرصه محیط زیست شده که نشان‌دهنده از جان‌گذشتگی محیط‌بانان برای حفاظت و حراست از این حوزه است.

وی در پایان سخنان خود، ایجاد سایت‌های تکثیر برای گونه‌های در خطر انقراض نظیر پلنگ ایرانی را جزو برنامه‌های اصلی سازمان محیط زیست برشمرد و تصریح کرد: اصلی‌ترین وظیفه محیط زیست حفاطت از گونه‌ها در دل زیستگاه اصلی است.

در ادامه، معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌ غربی در سخنانی با اشاره به فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در بخش‌های مختلف، توسعه این همکاری ها را نشانه بلوغ فکری مدیران دانست و گفت: برای داشتن جامعه پویا نیازمند مشارکت بخش خصوصی و سمن‌ها هستیم که در این زمینه باید نسبت به تحقق مشارکت واقعی مردم به سوی گسترش و افزایش سمن‌ها برویم.
نسخه قابل چاپ
بيشتر