اخبار معاونت

برگزاری نشست کمیته تخصصی یوزپلنگ آسیایی

برگزاری نشست کمیته تخصصی یوزپلنگ آسیایی

نشست کمیته تخصصی یوزپلنگ آسیایی با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان، مدیران کل استان های زیستگاه یوز، مدیران کل دفاتر تخصصی و مشاورین معاونت، کارشناسان مربوطه، جمعی از اساتید دانشگاه و برخی از فعالان محیط زیست به صورت حضوری و آنلاین در این نشست شرکت کرده، به بحث و بررسی برنامه های حفاظت از این گونه ارزشمند پرداختند.

در ابتدای جلسه، مسئول پیگیری امور یوزپلنگ آسیایی، گزارش مختصری از عملکرد سال گذشته را ارائه داده، مهمترین اقدامات انجام شده برای حفاظت مؤثر از جمعیت پویای یوزپلنگ آسیایی را تشریح کرد.


وی با اشاره به اقداماتی چون تجهیز منطقه، مدیریت آبشخورها، فنس کشی در بخشی از مسیر ، راه اندازی سیستم هشدار پیامکی برای رانندگان عبور کننده از مسیرهای پرخطر و انجام مطالعات پژوهشی برای تشخیص قرابت ژنتیکی، ابراز امیدواری کرد با مکاتبات متعدد، جلسات و رایزنی هایی که با وزارت راه و شهرسازی جهت ایمن سازی راه ها برای کاهش تصادفات جاده ای گونه انجام شده، در آینده نزدیک، شاهد زیستگاه های امن تری برای یوز  باشیم.


پس از ارائه گزارش، پرسش ها، پیشنهادات و انتقادات حاضرین، طرح شده، مورد بررسی قرار گرفت.


سپس طرح های پیشنهادی برای ایمن سازی جاده و  نصب گردنبند ماهواره ای برای ردیابی یوزپلنگ ها به همراه مزایا و معایب این طرح ها مطرح شده، نظرات شرکت کنندگان در این مورد اخذ شد. 
نسخه قابل چاپ
بيشتر