اخبار معاونت

دومین نشست تخصصی مدیران کل حفاظت محیط زیست منطقه دو کشور با محوریت مباحث محیط زیست طبیعی، برگزار شد.

مشارکت مردم در حفاظت از تنوع زیستی ، راهکار حفظ پایدار محیط زیست است.

دومین نشست تخصصی مدیران کل حفاظت محیط زیست منطقه دو کشور با محوریت مباحث محیط زیست طبیعی، برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، دومین نشست تخصصی مدیران کل حفاظت محیط زیست منطقه دو کشور با محوریت مباحث محیط زیست طبیعی، در منطقه حفاظت شده الموت شرقی استان قزوین برگزار شد.

در این گردهمایی که با محوریت مباحث محیط زیست طبیعی کشور با حضور دکتر اکبری معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، مدیران ستادی دفاتر تخصصی معاونت یاد شده ، مشاورین معاونت محیط زیست طبیعی سازمان، نماینده حوزه ریاست سازمان، مدیران کل آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان، البرز، معاون و روسای ادارات طبیعی و مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان قزوین برگزار شد، ابتدا سعیده خضیر مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر خم و خیر مقدم، گزارشی از مناطق تحت مدیریت استان قزوین و منطقه حفاظت شده الموت شرقی ارائه داد.

 وی تصریح کرد: رفع چالشها و مشکلات موجود در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور بامشارکت مردم و ایجاد کسب و کارهای محیط زیستی، راهکار اساسی حفاظت مستمر و پایدار در این مناطق است.

در ادامه، حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، پس از تبریک اعیاد قربان و غدیر، در مورد اصلاح و بازنگری مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، ارائه طرح توجیهی مناسب و محکمه پسند، تهیه نقشه های دقیق مناطق و طرح های هادی روستاهای داخل مناطق را الزامی دانسته، گفت: موضوع طبیعت گردی در مناطق چهارگانه محیط زیست در قالب طرح مدیریت مناطق از ابزار های مهم حفاظت است.

اکبری اظهار داشت: در اکثر کشورهای توسعه یافته، بخش قابل توجهی از حفاظت از عرصه های طبیعی توسط تشکل های مردمی و ذینفعان صورت می گیرد و حفاظت دولتی می بایست  کم رنگتر شود.

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در موضوع تخریب گفت:حفاظت از زیستگاه ها و تلاش برای پیشگیری از ایجاد تخریب در مناطق غیر حفاظت شده، باید در اولویت پیگیری های عملیاتی ادارات کل استانها قرار گرفته، توجه به کریدورهای حیات وحش دوچندان شود تا بتوان پیوستگی اکولوژیکی مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان را حفظ کرده، این مناطق را از جزیره ای شدن نجات داد.
وی با اشاره به لزوم استفاده از تجربیات و خدمات پیشکسوتان عرصه حفاظت از محیط زیست، اعلام کرد جمع آوری اسناد، مدارک، دست‌نوشته ها و گزارشات پیشینیان محیط زیست کشور دردستور کار سازمان قرار گرفته است و از ادارات کل استان‌ها نیز خواست دراین زمینه اهتمام داشته باشند.

سپس مدیران کل استانهای حاضر در نشست به ارائه گزارش مشکلات مناطق تحت مدیریت، نظرات و پیشنهادات پرداخته، رهنمودها، پاسخها و دستورات لازم توسط معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست را شنیدند.

در ادامه ی نشست، تجربیات موفق مدیران کل در زمینه مشارکت در حفاطت و استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های مختلف از جمله سمن ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مشاورین و مدیران دفاتر تخصصی معاونت محیط زیست طبیعی سازمان نیز  در این نشست، روشها و برنامه های مدرن و مناسب در زمینه حفاظت از مناطق چهارگانه را ارایه داده، به نقطه نظرات حاضرین پاسخ دادند.

لازم به ذکر است،  مدیران کل حفاظت محیط زیست 18استان کشور نیز از طریق ویدئو کنفرانس در جمع بندی نشست حضور یافتند و نقطه نظرات خود را به سمع و نظر حاضرین رساندند.

در پایان، اکبری معاون محیط زيست و تنوع زیستی سازمان، از قاضی دادگاه شهر معلم کلایه در منطقه حفاظت شده الموت شرقی به دلیل همکاری مناسب ، حمایت از محیط بانان منطقه و صدور آرای قطعی در برخورد با متخلفین، تقدیر کرد.
نسخه قابل چاپ
بيشتر