اخبار معاونت

افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیک در دلفین‌های فلوریدا

به گفته متخصصان تصفیه‌خانه‌ها، فرآیند تصفیه آب قابلیت تجزیه آنتی بیوتیک‌ها را ندارند و شهروندان نباید این نوع داروها را در فاضلاب بیاندازند.

ایرنا- تحقیقات جدید نشان می‌دهد دلفین‌های ساکن آب‌های فلوریدا ناقل نوعی باکتری خطرناک موسوم به Vibrio alginolyticus هستند که نشاندهنده افزایش مقاومت آن‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک است.

به گزارش پایگاه خبری یونایتدپرس، وجود میکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک در پهنه آبی Indian River Lagoon که از منطقه مرکزی فلوریدا تا ساحل اقیانوس اطلس کشیده شده است به معنای ورود ضایعات انسانی یا آنتی بیوتیک‌ها به آبراه‌ها است. این وضعیت برای انسان‌ها و حیات آبزیان خطرات قابل توجهی به دنبال دارد.

بر اساس این تحقیقات باکتری مذکور موجب مسمومیت غذایی می‌شود و مصرف خوراکی آبزیان این منطقه خطرناک است. همچنین افرادی که قصد شنا کردن در این منطقه را دارند باید بدانند که احتمال آلوده شدن آن‌ها به یک باکتری خطرناک و مقاوم به آنتی بیوتیک وجود دارد.

به گفته متخصصان تصفیه‌خانه‌ها، فرآیند تصفیه آب قابلیت تجزیه آنتی بیوتیک‌ها را ندارند و شهروندان نباید این نوع داروها را در فاضلاب بیاندازند.

به نقل از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، مقاومت باکتریایی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های سلامت عمومی در عصر حاضر محسوب می‌شود و سالانه حداقل دو میلیون انسان دچار عفونت‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک‌ها می‌شوند. به گفته این مرکز سالانه حداقل ۲۳۰۰۰ نفر از این افراد به دلیل ابتلا به عفونت جان خود را از دست می‌دهند.

كلمات كليدی : دلفین , فلوریدا , آنتی بیوتیک
بيشتر