اخبار معاونت

مرکز پرورش هوبره کرمان با همکاری قطر در حال احداث است

گرجی گفت: سازمان محیط زیست با کشور قطر همکاری هایی دارد و هم اکنون در حال انجام کارهای مربوط به مرکز بزرگ پرورش هوبَره در استان کرمان هستیم.

برنامه "زمین 360 درجه" با موضوع چالش های زیست محیطی کره زمین و تجربه نگاری سایر کشورها در پیشگیری و حمایت از محیط زیست با حضور محمدعلی گرجی مسئول هماهنگی روابط دو جانبه و منطقه ای مرکز امور بین الملل و کنوانسیون های سازمان حفاظت محیط زیست از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

گرجی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: ما با تمام کشورها از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب دنیا روابط بین المللی محیط زیستی برقرار می کنیم.

وی افزود: سازمان محیط زیست به عنوان یک نهاد حاکمیتی روابط اقتصادیِ دارای بار مالی چندانی با این کشورها ندارد و بیشتر در حوزه روابط حاکمیتی عمل می کند.

مسئول هماهنگی روابط دو جانبه و منطقه ای مرکز امور بین الملل با اشاره به ارتباطات خارجی سازمان در زمینه محیط زیست عنوان کرد: در حال حاضر حدود 60 یادداشت تفاهم با کشورهای مختلف دنیا داریم و تعداد زیادی از برنامه های اجرایی را مطابق با همین یادداشت تفاهم ها اجرا می کنیم.

این مقام مسئول از همکاری های نزدیک با کشور روسیه در زمینه های مختلف زیست محیطی سخن گفت و افزود: علاوه براین، با کشور قطر نیزهمکاری هایی داریم و در حال انجام کارهای مربوط به مرکز بزرگ پرورش هوبَره در استان کرمان هستیم.

گرجی همچنین یادآور شد: ما با کشور چین  نیز یادداشت تفاهم هایی داریم که مطابق با آن قرار شد درباره یک منطقه ایران کمک های زیست محیطی داشته باشد و به همین خاطر تجهیزات و اقلامی را از طریق چین وارد می کنیم.

وی با انتقاد از نوع عملکرد سیستم آموزشی در آموزش مفاهیم محیط زیستی گفت: متاسفانه نظام آموزشی ایران از سال گذشته تاکنون توسعه چندانی پیدا نکرده و عمده آموزش ها با طبیعت انسان و واقعیت ها منطبق نیست.

گرجی با اشاره به تلاش سازمان محیط زیست برای همگانی کردن آموزش های زیست محیطی در جامعه گفت: معاونت آموزش سازمان حفاظت محیط زیست فعالیت های خوبی در حوزه ارائه آموزش مفاهیم محیط زیستی به کودکان انجام داده و حتی سی دی و کتاب ها و بازی های متعددی را تهیه و در مدارس پخش می کند.

مسئول هماهنگی روابط دو جانبه و منطقه ای مرکز امور بین الملل در سازمان محیط زیست با تأکید بر لزوم نهادینه سازی آموزش های محیط زیستی گفت: باید این دانش را با هدف ارتقای محیط زیست به نسل های بعدی منتقل کنیم.

كلمات كليدی : هوبره , ایران , قطر , کرمان
بيشتر