اخبار معاونت

ثبت رکورد جدید در بازگشت پرندگان مهاجر حلقه گذاری شده

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان بوشهر گفت: با بازگشت یک قطعه پرستوی دریایی که ۱۵ سال پیش در جزیره نخیلو حلقه‌گذاری شده بود رکورد جدیدی در زمینه کسب اطلاعات بیولوژیک این گونه حاصل شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر، خسرو درویشی بیان کرد: مرداد ماه امسال هنگام پایش و گشت زنی در جزیره نخیلو، یک قطعه پرنده پرستو دریایی کاکلی کوچک که در سال ۱۳۸۳ در این مکان حلقه‌گذاری شده بود مشاهده شد.

وی خاطرنشان کرد: از تابستان سال ۱۳۸۲ تاکنون همه ساله عملیات حلقه‌گذاری بر روی پرندگان مهاجر تابستان‌گذران استان بوشهر بدون وقفه اجرایی شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان بوشهر ادامه داد: در میان این پرندگان بیشترین تعداد حلقه به جوجه پرستو‌های دریایی کاکلی کوچک و پرستو دریایی پشت تیره (دودی) الصاق شده است.

وی بیان کرد: حلقه گذاری پرندگان در راستای شناخت بیشتر ویژگی‌های زیستی و اکولوژیک آن‌ها و با هدف مشخص شدن سن و طول عمر پرندگان و همچنین تعیین مسیر‌های مهاجرتی، تغذیه‌ای و زادآوری آن‌ها بوده است.

درویشی یادآور شد: در طول این سال‌ها با بازگیری تعدادی از این پرندگان اطلاعات مفیدی حاصل شده است که مهمترین آن‌ها بازگیری یک قطعه پرستو دریایی کاکلی کوچک در جزیره اکیناوای ژاپن بود که نشان از مسیر مهاجرتی بسیار طولانی این پرنده دارد.

وی اضافه کرد: بیشترین رکورد سن این‌گونه پرنده، بازگیری یک قطعه از آن‌ها پس از ۱۰ سال بود، اما مشاهده جدید نشان می‌دهد با توجه به زمان حلقه‌گذاری در سال ۸۳ و بازگیری کنونی آن، تعدادی از این گونه به سن ۱۵ سال هم می‌رسند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان بوشهر اظهار امیدواری کرد در سال‌های آینده اطلاعات بیشتری نیز از این پرندگان کسب شود که  می‌تواند در مدیریت بهتر آن‌ها موثر باشد.

كلمات كليدی : پرندگان مهاجر , دیر نخیلو , پرستو دریایی , بوشهر
بيشتر