\
آیکون منو
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.اخبار
عدم اجاره عرصه های مجاور مناطق حفاظت شده به دامداران / مخالفت محیط زیست با ورود دام به مراتع و مناطق تحت مدیریت مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این سازمان اقدام به اجاره دادن عرصه های مجاور مناطق حفاظت شده به دامداران نکرده است، تاکید کرد: محیط زیست همواره مخالف ورود دام به مراتع و مناطق تحت مدیریت بوده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، سید مجید خرازیان مقدم با بیان اینکه این سازمان اقدام به اجاره دادن عرصه های مجاور مناطق حفاظت شده به دامداران نکرده است،تاکید کرد: طبق قانون این سازمان نمی تواند چنین کاری را انجام دهد و این دستگاه حاکمیتی با توجه به مسئولیت و وظایفی که در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، همواره مخالف ورود دام به مراتع و مناطق تحت مدیریت خود بوده است.
وی ادامه داد : ورود دام به مراتع و مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست منجر به افزایش فرسایش مرتع ، نابودی پوشش گیاهی و مهمتر از همه انتقال بیماری از دام اهلی به حیات وحش می شود.
مقدم با اعلام اینکه سازمان جنگلها و مراتع بر اساس اختیارات قانونی که دارد، مناطقی را در داخل و حاشیه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست (به غیر از محدوده امن مناطق) جهت تعلیف دام و به صورت صدور پروانه های چرای فصلی در اختیار دامداران قرار می دهد، افزود: برای رفع این معضل همواره پیگیری های مستمر از جانب سازمان حفاظت محیط زیست به عمل آمده است .
وی تصریح کرد: فهرست مناطق حفاظت شده بخصوص مناطق حساس به منظور اولویت قراردادن برنامه واکسیناسیون دامهای اهلی مجاور مناطق مذکور برعلیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) به سازمان دامپزشکی کشوراعلام شده است.
به گفته مقدم، علاوه برساماندهی حضوردام درعرصه های طبیعی ،ایمن سازی دامهای اهلی با واکسیناسیون بموقع وفراگیر وکنترل بهداشتی دامهای اهلی که ازمراتع استفاده می کنند از مهمترین راههای جلوگیری ازانتقال بیماریهای واگیراز دام اهلی به حیات وحش است.
بيشتر
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
اخبار مرتبط