آیکون منو
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.منو
بيشتر
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.متون عمومي
1397/10/19 چهارشنبه پرچم جمهوری اسلامی ایران
1397/10/19 چهارشنبه
1395/6/3 چهارشنبه
از جمله اقدامات مؤثر انجام شده طی 2 سال اخیر در راستای فعالیت های مذکور می توان به طور خلاصه به موارد ذیل اشاره نمود:
 • حفاظت:
 1. حفاظت از زیستگاه های یوزپلنگ در مناطق مختلف بصورت مستقیم توسط محیط بانان صورت می گیرد لذا یکی از راهکارهای ارتقا سطح حفاظت زیستگاه ها، افزایش سطح دانش محیط بانان، حفظ شأن و انگیزه آنان می باشد.
 • تفاهم نامه با بیمه دانا (در راستای کاهش هزینه های درمانی محیط بانان زیستگاه های یوز و خانواده آنان تفاهم نامه ای با بیمه دانا منعقد گردید که طی آن تحت پوشش بیمه تکمیلی و بیمه مسئولیت مدنی قرار گرفتند.)
 • تفاهم نامه با بیمارستان پارس (در جهت تکمیل پوشش بیمه ای دانا این بیمارستان هزینه های درمانی اعم از عمل های جراحی و .... محیط بانان زیستگاه های یوزپلنگ را طی تفاهم نامه ای متعهد گردیده است.)
 • تور آموزشی تفرجی محیط بانان منتخب (هر ساله تعدادی از محیط بانان زیستگاه های یوزپلنگ جهت بازدید از دیگر زیست بوم های موجود در کشور به منظور ارتقاء سطح دانش آنها با برگزاری کلاس های آموزشی و همچنین بازدید از مراکز تاریخی و تفریحی در این تور حاضر می شوند.)
 • تهیه تجهیزات و ملزومات محیط بانی (با توجه به اینکه زیستگاه های یوزپلنگ شامل مناطق کویری و کوهستانی است بنابراین تجهیزات محیط بانان در مدت زمان کوتاهی مستهلک می شود، لذا دبیرخانه پروژه با جذب منابع مالی قسمتی از این لوازم را تأمین می نماید.)
 1. خرید مستثنیات تأثیر گذار بر حفاظت مناطق (در داخل زیستگاه های یوزپلنگ مستثنیاتی مانند زمین های کشاورزی، دامداری ها و ... وجود دارند که بعضاً در برخی از زون های حساس در امر حفاظت اخلال ایجاد می کند که با پیگیری های این دفتر و جذب منابع مالی آنها را خریداری نمود.)
 • تحقیقات و پایش:
 1. تهیه Data Base جامع مشاهدات یوزپلنگ (از ابتدای شروع به کار پروژه از سال 1380 تا کنون حدود 14 سال تمامی مشاهدات یوزپلنگ با اطلاعات مربوط بصورت جامع تاکنون گرداوری شده که در دست بررسی و پژوهش است که منجر به حفاظت خواهد شد.)
 2. آنالیز داده ها و ارائه خروجی های مورد نیاز در امر حفاظت از گونه
 3. مدل سازی زیستگاه های یوزپلنگ در ایران جهت پیش بینی زیستگاه های آتی و برنامه ریزی برای حفاظت از آنها
 4. پایش جمعیت یوزپلنگ در مناطق با استفاده از دوربین های تله ای با همکاری NGOها
 5. طرح های پایلوت استفاده از تکنولوژی های نو در حفاظت و پایش مناطق
 • آموزش و آگاه سازی:
 1. نماد سازی یوزپلنگ آسیایی در سطح ملی (بهترین و کلیدی  ترین راه حفاظت، مشارکت مردم است، در همین راستا و افزایش آگاهی مردم از جایگاه ویژه یوز در طبیعت و حیات وحش ایران با همکاری و تلاش های NGOها از نماد یوزپلنگ بر روی لباس تیم ملی فوتبال کشور در بازی های جام جهانی 2014 برزیل استفاده شد که در تاریخ فیفا بی نظیر بود.)
 2. جشنواره های ورزشی
 3. جشنواره های هنری
 4. جشنواره های دانش آموزی
 5. تولیدات رسانه ای
 • حفاظت بر پایه مشارکت مردمی
 1. ایجاد ارتباط بین جوامع محلی پیرامون زیستگاه های یوز با این مناطق (احساس تعلق، معیشت مکمل، معیشت پایدار)
 • مدل مشارکتی اکوتوریسم در ذخیره گاه زیستکره توران
 • مدل مشارکتی بهره برداری پایدار از قرق بومی در کلوت سرخابی، اسکمبیلو و براریگ در زیستگاه های غیرحفاظت شده یوزپلنگ در استان یزد
 • مدل مشارکتی کاهش تعارض دام در پناهگاه حیات وحش میاندشت
بيشتر
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *